Problem smogu

Dzisiaj prawdziwym problemem polskich miast jest zalegający w powietrzu smog. Często uniemożliwia on sprawne oddychanie oraz bardzo źle wpływa na zdrowie. Jaka jest przyczyna smogu? Czy mona coś zaradzić, na jego negatywne konsekwencje?

Szkodliwe spaliny

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za smog w miastach są spaliny z kominów. Wiele osób ociepla swoje mieszkania starymi piecami, jak również węgiel, z którego korzystają nie jest najwyższej jakości. Sprawia to, że w powietrzu zaczynają zalegać szkodliwe substancje tworzące smog. Nie bez powodu, to właśnie w zimie zanieczyszczenie jest największe.

Brak odpływu powietrza

Najgorzej jest ze smogiem w miastach, w których nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Problem dotyczy więc między innymi miast leżących w kotlinach. Poza tym, w wielu miastach źle zaplanowano rozmieszczenie osiedl i innych dużych budynków, co zakłóciło cyrkulację powietrza.

Jak się bronić?

Przeciętny obywatel nie ma zbyt wielu możliwości, aby bronić się przed smogiem. Może korzystać z maski antysmogowej, która z pewnością nieco mu pomoże. Wydaje się, że przede wszystkim osoby aktywne fizycznie powinny korzystać z masek antysmogowych. Rzecz w tym, że kiedy się na przykład biega, wdycha się zdecydowanie więcej powietrza niż przy spacerze. Jednocześnie więc, wdycha się więcej szkodliwych substancji.